• این موضوع 0 پاسخ، 1 کاربر را دارد و آخرین بار در 3 سال، 2 ماه پیش بدست kara به‌روزرسانی شده است.
نمایش 0 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #5217 Score: 0

   kara
   مشارکت کننده

    • معرفی نشان جغرافیایی و مرجع ثبت آن :
    طبق بند الف ماده یک قانون حمایت از نشانه های جغرافیایی ، نشان جغرافیایی، نشانه ای است که مبدأ کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه ای از کشور منتسب می سازد، مشروط بر اینکه کیفیت و مرغوبیت، شهرت یا سایر خصوصیات کالا اساساٌ قابل انتساب به مبدأ جغرافیایی آن باشد.

    به بیانی دیگر، نشان جغرافیایی، نشانه ای است که بر روی کالاهایی که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص بوده و کیفیت و شهرت آن به واسطه آن منطقه جغرافیایی می باشد، به کار می رود. به طور عام، یک نشانه جغرافیایی، شامل نام و محل منشأ کالاهاست.
    مفهوم نشان جغرافیایی در بر گیرنده اسامی مبدا می شود. نمونه هایی از اسامی مبدأ که در کشورهای عضو معاهده لیسبون به منظور حمایت از اسامی مبدأ و ثبت بین المللی آنها حمایت می گردند عبارتند از: فرش اصفهان برای فرش تولید شده در اصفهان ؛ عایق رطوبتی دلیجان برای عایق تولید شده در شهرستان دلیجان، رطب مضافتی بم تولید شده در منطقه بم.
    اسم مبدأ نیز یک نوع خاص از نشانه جغرافیایی است که بر روی محصولاتی به کار می رود که دارای یک کیفیت خاص بوده و آن کیفیت خاص، منحصراٌ یا اساساَ برای محیط جغرافیایی خاصی است که آن محصولات در آنجا تولید می شوند.
    محصولات کشاورزی، معمولاَ دارای کیفیتی هستند که نشأت گرفته از محل تولید آنهاست و تحت تاثیر فاکتورهای جغرافیایی محلی خاص، نظیر آب و هوا و خاک می باشند.اینکه آیا یک نشانه به عنوان نشانه جغرافیایی عمل می کند بستگی به قانون ملی و آگاهی مصرف کننده دارد؛ نشانه های جغرافیایی می توانند برای انواع زیادی از محصولات کشاورزی نظیر (Tuscany) برای روغن زیتون تولید شده در ایتالیا، یا (Roquefort) برای پنیر تولید شده در این منطقه از فرانسه به کار روند.
    ⃰ استفاده از نشانه های جغرافیایی به محصولات کشاورزی، محدود نمی شود.نشانه های جغرافیایی می توانند کیفیت خاص یک محصول را که به واسطه عوامل انسانی که در محل تولید آن محصول وجود دارند، برجسته و نمایان سازند، نظیر سنت ها و مهارت های خاص تولید.
    محل منشأ می تواند یک روستا، یک شهر، یک منطقه یا یک کشور باشد. یک مثال برای کشور کلمه (سوئیس) است که در بسیاری از کشورها به عنوان یک نشانه جغرافیایی برای محصولات ساخت سوئیس به ویژه ساعت در نظر گرفته می شود.
    نشان جغرافیایی ، نباید طوری ترسیم گردد که در نظر مشتری ایجاد اشتباه کرده و وی را در تشخیص و تمییز نشان جغرافیایی دیگر که قدری با هم مشابهت دارند، دچار سردرگمی و انتخاب نادرست کند. ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاه ممکن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان نشان جغرافیایی برای کالایی مشخص که در اصل بین کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد ، صورت پذیرد به نحوی که مصرف کننده به تصور اینکه کالا متعلق به آن منطقه است راجع به نوع و مبدا جنس دچار اشتباه شده و در انتخاب و خرید کالا گمراه گردد.
    به عنوان مثال استفاده ی نادرست از نشان (دارجیلینگ) برای چایی که در باغ های چایی دارجیلینگ پرورش داده نشده برای مصرف کنندگان و تولید کنندگان مشروع زیان آور است. مصرف کنندگان فریب خورده و باور می کنند که یک محصول مرغوب با کیفیت خاص خریداری می کنند در حالی که در واقع یک محصول تقلبی بی ارزش را می خرند. از طرفی دیگر، تولید کنندگان ضرر می بینند، زیرا تجارت با ارزش از آنها بر گرفته شده و شهرت کسب شده برای محصولاتشان نیز ضربه می بیند.
    شایان ذکر است، مرجع ثبت نشان های جغرافیایی در سراسر کشور، « اداره ثبت مالکیت صنعتی در تهران » می باشد.
    • تفاوت نشان جغرافیایی با علامت تجاری :
    علامت تجاری، نشانه ای است که توسط یک شرکت مورد استفاده قرارمی گیرد تا کالاها و خدمات خود را از کالاها و خدمات سایر شرکت ها متمایز کند.
    علامت تجاری به صاحب آن حق منع دیگران از استفاده از آن علامت را می دهد، اما نشانه جغرافیایی به مصرف کننده می گوید که یک محصول در یک مکان خاص تولید شده و دارای خصوصیات خاصی می باشد که به واسطه محل تولید آن است.
    نشانه جغرافیایی می تواند توسط تمام تولید کنندگان که محصولات خود را در آن مکان جغرافیایی تولید می کنند؛ مورد استفاده قرار گیرند.
    • نشان های جعرافیایی که مورد حمایت نیستند :
    طبق ماده 5 قانون حمایت از نشانه های جغرافیایی، نشانه های جغرافیایی زیر مورد حمایت نیستند :
    الف) نشانه هایی که با تعریف نشان جغرافیایی موضوع قانون مزبور منطبق نباشند.
    ب) نشانه هایی که بر خلاف موازین شرعی، اخلاق حسنه و یا نظم عمومی باشند.
    ج) نشانه هایی که در کشور مبدأ خود حمایت نمی شوند یا حمایت از آنها متوقف شده است متروک گردیده اند، در چارچوب معاهداتی که کشور ایران به آنها ملحق شده است.
    • مراحل ثبت نشان جغرافیایی :
    1- ارائه اظهارنامه به مرجع ثبت
    ثبت نشان جغرافیایی، مستلزم ارائه اظهارنامه به مرجع ثبت می باشد.طبق ماده 7 قانون حمایت از نشان های جغرافیایی اظهارنامه ثبت نشان جغرافیایی، توسط اشخاص زیر به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تسلیم گردد:
    الف) هر شخص حقیقی یا حقوقی و همچنین گروه هایی از این اشخاص که در مکان جغرافیایی مندرج در اظهارنامه به تولید کالای مذکور در آن مشغولند.
    ب) هرمرجع صلاحیت دار در امر تولید، توزیع و سیاست گذاری کالای مورد ثبت.
    2- مواردی که باید در اظهارنامه قید شود
    طبق ماده 8 قانون مزبور، موارد زیر باید در اظهارنامه قید شود :
    الف) نام، نشانی، تابعیت و سمت قانونی تسلیم کننده ؛
    ب) نشانه جغرافیایی که ثبت آن درخواست شده است؛
    ج) مکانی که نشانه جغرافیایی به آن مربوط است؛
    د) کالایی که نشانه جغرافیایی به آن مربوط است؛
    ه) کیفیت، مرغوبیت؛ شهرت و سایر خصوصیات کالایی که نشانه جغرافیایی برای آن به کار می رود.
    3- نحوه و مراحل ثبت اظهارنامه
    طبق ماده 9 قانون مذکور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهارنامه را از نظر مطابقت با قانون و آیین نامه اجرایی حمایت از نشانه های جغرافیایی بررسی کرده، در صورت دارا بودن شرایط آن را آگهی می کند.
    در صورت عدم رعایت شرایط مقرر در قانون حمایت از نشان های جغرافیایی ، هرذینفع یا مقام صلاحیت دار می تواند بر طبق آیین نامه اجرایی قانون مذکور، اعتراض خود را نسبت به تقاضای ثبت نشانه جغرافیایی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تسلیم نماید.
    سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسخه ای از اعتراضیه را به متقاضی ثبت ابلاغ می کند.متقاضی مکلف است ظرف مهلت مقرر به آن پاسخ دهد، عدم ارسال پاسخ از سوی متقاضی در موعد مقرر به منزله انصراف از تقاضای ثبت است.
    هر گاه متقاضی متقابلاٌ پاسخی ارسال دارد، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسخه ای از آن را در اختیار معترض قرار می دهد و پس از بررسی نظرات طرفین، در مورد وارد بودن یا نبودن اعتراض تصمیم می گیرد.
    چنانچه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تشخیص دهد که شرایط رعایت شده و به تقاضای ثبت نیز اعتراضی نشده یا اعتراض رد گردیده، نشانه جغرافیایی را ثبت کرده و آگهی لازم را در این خصوص منتشر می کند و گواهینامه ثبت را به نام متقاضی ثبت صادر خواهد کرد.
    https://kararegister.com

  نمایش 0 پاسخ رشته ها

  شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.